Ekonomi

Erzincan’da Buğday Hasadı ve İşleme

Erzincan’da hasat edilen buğdaylar, Karasu Nehri’nde yıkanarak çeşitli aşamalardan geçerek değirmenlerde öğütülür.

Çiftçilikten geçimini sağlayan vatandaşlar, kışlık ihtiyaçları olan un ve bulguru hazırlamaya başladı. Hasat edilen buğdayları derelerde yıkayıp güneşte kurutan çiftçiler, daha sonra elekten geçirerek pişirmeye ve ekmek pişirmeye hazır hale getiriyor. Çeşitli aşamalardan geçen buğdaylar son olarak değirmenlerde öğütülerek un haline getiriliyor.

Hasat edilen buğdayları elek yardımıyla temizlediklerini anlatan çiftçilerden Murat Çakmak, “Rüzgarın yardımıyla buğdayların arasındaki ot daha iyi ayrılıyor. Buğdayımızın belli bir miktarını ayırıyoruz. kalanını değirmene alıp un haline getiriyoruz ihtiyacımızı karşılıyoruz kışa hazırlık yapıyoruz ayrıca ihtiyaç halinde 10-20 tane kaynatıp bulgur yapıyoruz unu da hazır bekletiyoruz tandır ekmeği” dedi.

Buğdayın önce yıkandığını, ardından kurutularak değirmene götürüldüğünü anlatan Çakmak, “Değirmende buğdayın içindeki taşları ayırıyorlar. Unun yanı sıra bulgur da yapıyoruz. Buğday 2-3 günlük bir süreçten geçiyor. Biz bu çalışmaları kışa hazırlanmak için yapıyoruz.Bizim geleneğimiz bu.Biz 6 kişilik bir aileyiz yani 30 teneke buğday bize yeter. Yurt dışından misafirimiz olduğunda 50 teneke un bize yetmiyor. Tandır ekmeği daha lezzetli ve maliyeti daha düşüktür. Bunları düşündüğümüzde un tüketmek daha mantıklı geliyor.” dedi. – ERZİNCAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu